Dôvod zriadenia chráneného územia:
Geologickú stavbu tvoria mezozoické prevažne karbonátové horniny spodného triasu až jury. Patrí medzi najznámejšie a z hydrologického hľadiska najvýznamnejšie občasné pramene na Slovensku. Prvé správy o ňom pochádzajú z r.1861 od E.Helma.
     
Funkciu prameňa na princípe násosky vysvetlil už D.Štúr (1863, 1867). Od r.1978 zabezpečuje Hydrometeorolický ústav v Košiciach v spolupráci so Správou Národného parku Slovenský raj meranie prameňa. Z pozorovaní vyplýva, že činnosť prameňa je najintenzívnejšia v jarných mesiacoch marec - máj, slabšia v mesiacoch jún - október a veľmi zriedkavá v zimnom období. Vývery vody bývajú jedno alebo viacfázové s maximálnou výdatnosťou 30 - 35 litrov za sekundu, výnimočne až 45 litrov.
     
Maximálna výdatnosť pri jednofázovom vývere trvá zvyčajne hodinu, pri viacfázovom vývere sa trvanie maxima predlžuje. Celý výver trvá asi 2 - 3 hodiny. Vývery sú podmienené prítokom vody do podzemných priestorov, nie sú viazané na určitú dennú dobu. Teplota vody sa pohybuje od 5,2 do 6,4 stupňov Celsia.
|