Ez a kis település északra a Szlovák paradicsomtól fekszik a Hernád medencében a Brúsnik patak völgyében. Az első feljegyzés 1250-ből való és Lethon néven említik a falut.
   
Az eneolit korból és a hallstatti korból találtak itt maradványokat, és központja volt a púhói kultúrának is.
   
A település eredetileg a Szepesi vár tulajdona volt. IV. Béla 1259-ben odaajándékozta a szepesi prépostnak és 1279-ben IV. László Szepeshelynek (Spiská kapitula). Az elbeszélések szerint a lakosság Menedékkőre (Klátorisko) menekült, ezért Menedékkőt Jakab prépost a Kartuziánoknak ajándékozta, akik 1305-7 között a menedék Sziklán felépítettek egy kolostort. Ezt a kolostort 1543-ban a Lőcseiek leromboltak és Létánfalva újra Szepeshelyhez tartozott.
   
A Létánfalvai római katolikus templom a XIII. században épült későromán stílusban. A XIV. században átépítették, és végül barokkosították a XVIII. században. A mindenszenteknek van felszentelve. A templomban megtaláljuk Jozef Hanula Mindenszentek képét, Szillasy a XVIII. század második feléből való monstranciáját (szentségtartó) és pacifikálját (feszület). A harangot 1700-ban öntötték.
TUDNIVALÓK: Nyaralók, magánszállások, büfé
KÖZLEKEDÉS: Vonattal Zsolnáról (ilina) és Kassáról (Koice). Busszal Poprádról (Poprad 18 km), Iglóról (Spiská Nová Ves 9 km) Szepessümegről (Smiany 5 km)
A KÖRNYÉK: Kolostor szakadék, Menedékkő, és a Hernád-áttörésen át Podlesok (12 km), Tamásfalvi-kilátó és Csingó (Tomáovský výhžad, Čingov 9 km)